петък, 17 юли 2009 г.
РИМ, Стара Загора (2 част) - Римска улица
<< към първа част
В началото на I хилядолетие започва римския период от развитието на Стара Загора. Съгласно типичното градско устройство улиците на Августа Траяна (тогавашното наименование на града) са ориентирани от север на юг (т.н. кардо - лат. cardo, cardus) и изток – запад (декуманус - лат. decumanus). Названието на най-главната улица във всяка от двете посоки се допълвало с mаксимус (лат. maximus). На кръстопътя на кардо максимус и декуманус максимус се намирал главния градски площад (форум - лат. forum).
От античния римски град Августа Траяна в централната част на Стара Загора могат да се видят археологическите останки на форума заедно с постамент за императорска конна статуя, западната порта, части от крепостните стени, крайградския ров, амфитеатър с девет реда каменни седалки, трасето на decumanus maximus и други. В самият РИМ, на първо експозиционно ниво е реставрирана част от “кардо максимус” (тогавашното авеню :-), водещ към Южната порта на града.
От експозицията може да се добие представа как са изграждани и украсени градските части на Августа Траяна, как са павирани улиците и отчасти как е изградена канализацията.


Самата улица завършва с възстановка на тракийска колесница, открита край Стара Загора.



В същата зала могат да се видят и други експонати. Може би най-ценното е рядка статуя на Орфей (реставрирана).

Статуарна група на Орфей, III век
Любопитство предизвикаха и барелеф на гладиатор, костени апликации и една частично запазена мозайка.

Мраморна плоча с изображение на гладиатор, II-III век


неделя, 12 юли 2009 г.
Регионален исторически музей в Стара Загора
Основан преди повече от един век, на 3 март 2009 г. Регионалния исторически музей (РИМ) в Стара Загора официално откри за посетители своята постоянна експозиция в новата си сграда. През главния вход посетителите попадат първо на колекциите Праистория (края на VІІ хил. пр. Хр. – VІІ в. пр. Хр.) и Античност (VІ в. пр. Хр – VІ в.). Веднага след това в приземния етаж могат да разгледат реставрираната част от антична улица, водеща към Южната порта на града. На трето експозиционно ниво са изложени предмети от Средновековието (VІ - ХV век) и Османския период и Възраждането (ХV век – 1879 г). Четвъртият етаж е отреден за временни изложби.
РИМ - Стара Загора е в списъка на Стоте национални туристически обекта.
Адрес: Стара Загора, бул. Руски 42
Работно време: април – октомври: 8.30 – 12.00 и 12.30 - 17.00 ч.
ноември – март: 8.30 – 12.00 и 12.30 - 17.00 ч.
Почивни дни: събота и неделя.
Колекция Праистория
За мен най-интересните експонати са свързани с първите в Европа медни рудници (началото на V-то хил. пр. Хр.). Те са открити северозападно от Стара Загора в местността “Мечи кладенец” (Аи-Бунар). Добиваната мед е изнасяна в голям регион, включващ и областта на средното течение на р. Днепър, като част от предметите във Варненския халколитен некропол са от тези рудници.


В музея може да се види още много по темата – медна руда, керамични накрайници за кожените мехове от топилня, шлака, каменен чук, ритуални поти, рисунки-възстановки и други.
Битът на праисторическите хора също е застъпен от множество любопитни предмети – керамика, костни фигури, украшения.






Колекция Античност
Уникален експонат в колекцията е параден шлем-маска от I век. За съжаление оригиналът в момента на посещението ми (юни 2009 г.) бе в Япония и във витринката е поставена негова снимка.

Изключително рядка е и стъклена фиала с фигура на танцьорка (I-ІV век).

Златните съкровища са представени от фиала от с. Даскал Атанасово (VI век пр. Хр.) и от малко известното съкровище намерено в могилен некропол в местността Чаталка (I - II в.).

Военната тематика също е застъпена – изложен е много ценен сарматски меч от I век (за съжаление моята снимката не е сполучлива). Като малка компенсация приемете снимката на военната диплома на ветерана Марк Емилий И . . ., II век.
